Futuretex İstanbul Hakkında

Futuretex İstanbul Hakkında

2023 yılında 11 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiren ve tekstil sektörü; küresel ölçekte pazar payını artırmak, katma değerli ihracat artışı sağlamak ve yenilikçi tekstil sektörü ile Türk tekstil sektörü marka algısını bir üst seviyeye taşımak amacıyla hareket etmektedir. Bu çerçevede Türkiye tekstil ve hammaddeleri ihracatının çatı kuruluşu İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), söz konusu hedefler çerçevesinde birçok proje gerçekleştirmektedir. Sektörün projeleri içerisinde; sektörün tasarım ve inovasyon algısının geliştirilmesi öncelikli sırada yer almaktadır.

Bu çerçevede İTHİB tarafından genç tasarımcıları desteklemek, küresel tasarım algısını ve perspektiflerini geliştirmek, sektöre uygulanabilir yeni projeler yaratmak ve proje çıktılarının endüstride kullanılmasını sağlamak amacıyla projeler yürütülmektedir. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından 17 yıldır gerçekleştirilen İstanbul İTHİB Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışması; 2022 yılı itibarıyla FUTURETEX ISTANBUL marka adı altında faaliyetlerine devam etmektedir.

Futuretex İstanbul marka çatısı altında FutureBase International ve FutureTech isimlerinde iki farklı kategori bulunmaktadır. Futurebase International kategorisi uluslararası kumaş tasarım yarışması şeklinde gerçekleştirilecek olup, Futuretech kategorisi ise teknik tekstil tasarım yarışması şeklinde gerçekleştirilecektir.

FUTUREBASE INTERNATIONAL yarışması uluslararası bir yarışmadır. Yarışma ile hedeflenen tasarımcıların tasarım kabiliyetini arttırmak, tasarımcıların küresel trendleri yakından takip etmelerini ve perspektiflerini geliştirebilme şansını sağlamak, yarışmacıların “işi yerinde öğrenme fırsatını” elde etmelerini sağlamak; bu sayede Türk tekstil sektörünün kumaş tasarım algısını yükseltmek ve nitelikli tasarımcı ihtiyacına cevap vermektir.

FUTURETECH yarışması ile hedeflenen ise; tekstil sektöründe teknoloji ve inovasyon alanında çalışan ya da birikimleriyle bu alana katkıda bulunabilecek üniversite öğrencilerini, mühendisleri ve tasarımcıları bir araya getirmek, Türk tekstilini yenilikçi/inovatif ruhu ve iş fikirleriyle yeni bir yolculuğa çıkarmak, alternatif ve yenilikçi malzemelerle ekosisteme hizmet eden tekstil üretimi ve ürünleştirilmesi üzerine bir eksen tanımlamak, tekstil sektöründe teknoloji ve inovasyon alanında çalışan ya da birikimleriyle bu alana katkıda bulunabilecek araştırmacıları, yatırımcıları, sanayicileri ve tasarımcıları bir araya getirebilmek, farklı alanlardan gelen katılımcıların birlik bünyesinde ortak iş fikirleri geliştirilmesini sağlamaktır.