FutureBase International Yarışma Takvimi

FutureBase International Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi

18 Temmuz 2022

Ön Jüri Değerlendirmesiyle 21 Finalistin Belirlenmesi

26 Temmuz 2022

21 Finalist için Kumaş Üretim Aşaması

27 Temmuz – 10 Ağustos 2022

Jüri İkinci Değerlendirmesiyle 11 Finalistin Berlirlenmesi

17 Ağustos 2022

11 Finalist için Kıyafet Üretim Aşaması

18 Ağustos –  Kasım 2022

Yarışma Finali

15 Kasım 2022

 

A. BİRİNCİ DEĞERLENDİRME

26 Temmuz 2022 Salı günü gerçekleştirilecek olan ön jüri değerlendirmesinde, adayların internet ortamında sundukları başvuru dosyaları, adayların isimleri ve bilgileri gizli olacak şekilde incelenerek birinci değerlendirme yapılacak ve ikinci değerlendirme aşamasına kabul edilecek 21 aday belirlenecektir. Değerlendirme sonuçları https://www.futuretexistanbul.com/ internet sitesinde ilan edilecektir.

B. 21 FİNALİST İÇİN NUMUNE ÜRETİM AŞAMASI

Ön jüri tarafından ikinci değerlendirme aşamasına kabul edilen 21 adayın tasarımlarının 15*15, 17*17, 20*20, 40*40 veya 50*50 ölçülerinde fiziki numune haline getirildikten sonra elden ya da karşı ödemeli kurye vasıtasıyla İTKİB Genel Sekreterliğine en geç 10 Ağustos 2022 Çarşamba günü mesai bitimine kadar gönderilmesi gerekmektedir.

C. İKİNCİ DEĞERLENDİRME

Jüri fiziki numuneler üzerinden ikinci değerlendirmesini 17 Ağustos 2022 Çarşamba günü yapacaktır. İkinci değerlendirmede, adaylar tasarımlarını jüriye sözlü olarak sunacaklardır. Adaylar ile görüşme, taleplerine istinaden telekonferans şeklinde yapılabilecektir. Jüri ikinci değerlendirme sonucunda finale kalacak on bir adayı belirleyecektir. Sonuçlar aynı gün internet sitesinde ilan edilecektir.

D. 11 FİNALİST İÇİN ÜRETİM AŞAMASI

Final aşamasına kalan on bir adayın tasarımları İTHİB tarafından belirlenecek üreticilerin desteği ile endüstriyel nitelikte üretilmiş kumaş haline getirilecektir. Üretilen kumaşlar, yine İTHİB tarafından belirlenecek sektör uzmanları tarafından, kıyafete dönüştürülecektir. Tasarımları üretim aşamasına kalan adayların üretici ile beraber çalışabilmeleri için seyahat ve konaklama giderleri talep etmeleri halinde organizasyon tarafından karşılanacaktır.

E. FİNAL AŞAMASI

Yarışma finalinin 15 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. 11 finalistin kıyafete dönüştürülen 4’er tasarımı, ilk olarak final jürisine özel bir ön sunum ile gösterilecektir. Jüri özel sunumundan sonra tasarımlar aynı gün gerçekleştirilecek final gecesinde jüri ve davetlilere bir defile ile sunulacaktır. Jüri tarafından ödüle değer bulunan tasarımlar defile sonrasında ilan edilecektir. 11 finalistin final günü için İstanbul’a geliş gidiş ve konaklama giderleri İTHİB tarafından karşılanacaktır.