FutureBase Yarışma Takvimi

FutureBase Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi

20 Ağustos 2023

Ön Jüri Değerlendirmesiyle 20 Finalistin Belirlenmesi

13 Eylül 2023

20 Finalist için Numune Üretim Aşaması

27 Eylül 2023

Jüri İkinci Değerlendirmesiyle 10 Finalistin Belirlenmesi

Ekim 2023

Yarışma Finali

Aralık 2023

 

A. BİRİNCİ DEĞERLENDİRME

13 Eylül 2023 tarihinde gerçekleştirilecek olan ön jüri değerlendirmesinde, adayların internet ortamında sundukları başvuru dosyaları, adayların isimleri ve bilgileri gizli olacak şekilde incelenerek birinci değerlendirme yapılacak ve ikinci değerlendirme aşamasına kabul edilecek 20 aday belirlenecektir. Değerlendirme sonuçları https://www.futuretexistanbul.com/ internet sitesinde ilan edilecektir.

B. 20 FİNALİST İÇİN NUMUNE ÜRETİM AŞAMASI

Ön jüri tarafından ikinci değerlendirme aşamasına kabul edilen 20 adayın tasarımlarının 15*15, 17*17, 20*20, 40*40 veya 50*50 ölçülerinde fiziki numune haline getirildikten sonra elden ya da karşı ödemeli kurye vasıtasıyla İTKİB Genel Sekreterliğine en geç 20 Eylül 2023 tarihi mesai bitimine kadar gönderilmesi gerekmektedir.

C. İKİNCİ DEĞERLENDİRME

Jüri, fiziki numuneler üzerinden ikinci değerlendirmesini Ekim 2023 tarihinde yapacaktır. İkinci değerlendirmede, adaylar tasarımlarını jüriye sözlü olarak sunacaklardır. Adaylar ile görüşme, taleplerine istinaden telekonferans şeklinde yapılabilecektir. Jüri ikinci değerlendirme sonucunda finale kalacak 10 adayı belirleyecektir. Sonuçlar aynı gün internet sitesinde ilan edilecektir.

D. 10 FİNALİST İÇİN ÜRETİM AŞAMASI

Final aşamasına kalan 10 adayın tasarımları, İTHİB tarafından belirlenecek üreticilerin desteği ile endüstriyel nitelikte üretilmiş kumaş haline getirilecektir.. Tasarımları üretim aşamasına kalan adayların üretici ile beraber çalışabilmeleri için seyahat ve konaklama giderleri talep etmeleri halinde organizasyon tarafından karşılanacaktır.

E. FİNAL AŞAMASI

Yarışma finalinin Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. 10 finalistin kıyafete dönüştürülen 4’er tasarımı, ilk olarak final jürisine özel bir ön sunum ile gösterilecektir. Jüri özel sunumundan sonra tasarımlar aynı gün gerçekleştirilecek final gecesinde jüri ve davetlilere sunulacaktır. Jüri tarafından ödüle değer bulunan tasarımlar ilan edilecektir. 10 finalistin final günü için İstanbul’a geliş gidiş ve konaklama giderleri İTHİB tarafından karşılanacaktır.