FutureBase International Yarışma Takvimi

FutureBase International Yarışma Takvimi

A. BİRİNCİ DEĞERLENDİRME

30 Haziran 2022 Perşembe günü gerçekleştirilecek olan ön jüri değerlendirmesinde, adayların internet ortamında sundukları başvuru dosyaları, adayların isimleri ve bilgileri gizli olacak şekilde incelenerek birinci değerlendirme yapılacak ve ikinci değerlendirme aşamasına kabul edilecek 21 aday belirlenecektir. Değerlendirme sonuçları https://www.futuretexistanbul.com/ internet sitesinde ilan edilecektir.

B. 21 FİNALİST İÇİN NUMUNE ÜRETİM AŞAMASI

Ön jüri tarafından ikinci değerlendirme aşamasına kabul edilen 21 adayın tasarımlarını 20*20, 40*40 veya 50*50 ölçülerinde fiziki numune haline getirildikten sonra elden ya da ödemeli kurye vasıtasıyla İTKİB Genel Sekreterliğine en geç 14 Temmuz 2022 tarihi mesai bitimine kadar göndermesi gerekmektedir.

C. İKİNCİ DEĞERLENDİRME

Jüri fiziki numuneler üzerinden ikinci değerlendirmesini 27 Temmuz 2022 Çarşamba günü yapacaktır. İkinci değerlendirmede, adaylar tasarımlarını jüriye sözlü olarak sunacaklardır. Adaylar ile görüşme, taleplerine istinaden telekonferans şeklinde yapılabilecektir. Jüri ikinci değerlendirme sonucunda finale kalacak on bir adayı belirleyecektir. Sonuçlar aynı gün internet sitesinde ilan edilecektir.

D. 11 FİNALİST İÇİN ÜRETİM AŞAMASI

Final aşamasına kalan on bir adayın tasarımları İTHİB tarafından belirlenecek üreticilerin desteği ile endüstriyel nitelikte üretilmiş kumaş haline getirilecektir. Üretilen kumaşlar, yine İTHİB tarafından belirlenecek sektör uzmanları tarafından, kıyafete dönüştürülecektir. Tasarımları üretim aşamasına kalan adayların üretici ile beraber çalışabilmeleri için seyahat ve konaklama giderleri talep etmeleri halinde organizasyon tarafından karşılanacaktır.

E. FİNAL AŞAMASI

Yarışma finalinin 2022 yılı Ekim ayı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. 11 finalistin kıyafete dönüştürülen 4’er tasarımı ilk olarak final jürisine özel bir ön sunum ile gösterilecektir. Jüri özel sunumundan sonra tasarımlar aynı gün gerçekleştirilecek final gecesinde jüri ve davetlilere bir defile ile sunulacaktır. Jüri tarafından ödüle değer bulunan tasarımlar defile sonrasında ilan edilecektir. On bir finalistin final günü için İstanbul’a geliş gidiş ve konaklama giderleri organizasyon tarafından karşılanacaktır.